poniedziałek, 3 czerwca 2013

Nowe perspektywy dla osób uzależnionych

Dziś częścią zespołu uczestniczyliśmy w konferencji naukowo-szkoleniowej pt. "Wznowienie dyskusji na temat celów leczenia uzależnienia od alkoholu" zorganizowanej przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

Trzeba przyznać, że dobór prelegentów był idealny, nasi polscy eksperci w dziedzinach psychofarmakologii  prof.dr hab. Przemysław Bieńkowski oraz dr med. Bogusław Habrat, wyjątkowo sprawnie i ciekawie wyjaśnili zebranym w jakim kierunku podążają obecnie badania nad leczeniem uzależnień i które praktyki należy uznać za dobre. Co nie było łatwe ponieważ sporą cześć uczestników stanowiły osoby z wykształceniem humanistycznym, nie lekarze. 

Nas oczywiście nie zdziwiły przedstawiane trendy, praktykujemy te metody od kilkunastu lat. Jednak zmiana pryzmatu widzenia PARPY i uświadamianie środowisk tzw. specjalistów psychoterapii uzależnień w Polsce to nowość. Dotychczas pacjent był traktowany przedmiotowo, okazuje się, że trzeba wprost mówić terapeutom, ze to podmiot. Rezygnacja ze schematów, dokładna diagnoza poprzedzająca leczenie to dla niektórych nowość.


Nie wątpimy, że cały ten zgiełk powstał z promocją nowego leku przeznaczonego dla osób z chorobą alkoholową Selincro.
My kibicowaliśmy badaniom nad Nalmefenem od lat czekając na jego premierę. Nie ukrywamy, że nas zaskoczyły wąskie wskazania rejestracyjne tego leku. Więcej o farmaceutyku przeczytacie tutaj: http://psychiatra-gabinet.pl/selincro/. Otóż ma on jedynie redukować ilości spożywanego etanolu przez osoby uzależnione, które nie mogą utrzymać abstynencji. Nie posiada rejestracji stricte w leczeniu alkoholizmu. Nasz zespół prawdopodobnie jako jedyny w Polsce posiada bogate doświadczenia zbierane od kilkunastu lat w stosowaniu Naltrexonu. Więc liczyliśmy na to, że Nalmefen uzyska szersze wskazania do stosowania.

Podsumowując konferencję, to jednak przełom w polskim leczeniu odwykowym, oficjalne rekomendowane placówki polskiej sceny przyznały, że leczenie farmakologiczne powinno być stosowane w terapii zespołu uzależnienia od alkoholu.
 


1 komentarz: