środa, 23 października 2013

Domowe odtrucie alkoholowe



Do napisania tego postu skłonił mnie autentyczny przypadek pacjenta.
Jest on od kilkudziesięciu lat uzależniony od alkoholu, poza tym nigdy poważnie nie chorował. W wyniku przewlekłego picia wystąpiły u pacjenta groźne powikłania w postaci: marskości wątroby, polineuropatii. Od kilku lat pacjent w zasadzie utrzymywał abstynencję, sporadycznie zgłaszał się do lekarza, głównie z powodu leczenia powikłań alkoholizmu i okresowo zaburzeń snu. Benzodiazepin nie nadużywał. w celu utrzymania abstynencji alkoholowej aktywnie z powodzeniem uczestniczył w ruchu AA.
Niestety w ostatnich miesiącach zaczął sięgać po alkohol, poskutkowało to ok. miesięcznym intensywnym ciągiem.  Pacjent nie był w stanie bez pomocy przerwać spożywania alkoholu. Przy próbie zaprzestania picia występowały nasilone objawy abstynencyjne: drżenie całego ciała, obfite poty, "kołatanie serca", lęk, pobudzenie, bezsenność, nudności i wymioty.
Pacjent zdecydował się skorzystać z oferty: domowe odtrucie alkoholowe.
Przeglądał oferty w internecie, dokonał wyboru i zamówił usługę.
Do jego domu przyjechała pielęgniarka, tłumaczyła, że obecnie w firmie brak lekarzy i ona wykona zabieg. Nie zbadała pacjenta alkomatem, zmierzyła mu ciśnienie i trochę ją to zaniepokoiło, doradziła mu aby następnego dnia udał się do lekarza, powiedziała coś o arytmii. Następnie podawała mu leki, w tym w postaci wlewów kroplowych, również uspokajające.
Tym razem pacjent przeżył, zasłabł, zgłosił się do oddziału detoksykacji alkoholowej.  stwierdzono u niego zaburzenia rytmu serca i oczywiście inne poważne objawy AZA oraz liczne nieprawidłowe wyniki w badaniach laboratoryjnych, w tym zagrażające zaburzenia wodno-elektrolitowe.

Można powiedzieć, ze miał olbrzymie szczęście. Jednak należy uważać na tzw. "domowe odtrucia alkoholowe" często wykonują je osoby bez uprawnień i odpowiedniej wiedzy, np. pielęgniarki, ratownicy. Nawet lekarze bez odpowiedniego doświadczenia stanowią zagrożenie, w Warszawie, zajmują się tym głównie: chirurdzy, pediatrzy a nawet urolog.
Proponuję zapoznac sie z krótkim poradnikiem o przerywaniu ciągów alkoholowych na stronie:

http://leczyc.pl/leczenie-alkoholizmu/ciagi-alkoholowe/

Alkoholowy zespół abstynencyjny to często poważne zagrożenie zdrowia i życia, radzimy korzystać z oferty profesjonalistów, w Warszawie działa kilka publicznych oddziałów detoksykacyjnych, wiec leczenie nie musi pochłaniać kosztów, można je przeprowadzić w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz